بایدها و نبایدهای چگونگی تغییر مدل کسب‌وکار در برندهای ایران

     |   | 
بایدها و نبایدهای چگونگی تغییر مدل کسب‌وکار در برندهای ایران

مشتری نیوز: امروزه سرعت تغییرات تا اندازه‌ای افزایش پیدا کرده که عدم تطابق با این تغییرات باعث شکست کسب‌وکارها می‌شود. کسب‌وکارهایی که دهه‌های گذشته سهم بازار بالایی داشتند اما با عدم تغییر در فرایندهای کسب‌وکاری خود، در حال حاضر نام‌ها آن‌ها در زباله‌دانی تاریخ ثبت شده و هنگامی که نام آن‌ها به میان می‌آید، مخاطبان جز حسرت نمی‌توان حس خاصی نسبت به این برندهای قدیمی داشته باشند. نظریه کسب‌وکاری در سطح کلاس جهانی تحت عنوان شرکت‌های دایناسوری مطرح است که به این موضوع اشاره دارد، دایناسورها به این دلیل که با تغییرات زیست‌محیطی خود را سازگار نبودند، منقرض شدند؛ چون محیط خارجی آن‌ها تغییر یافت و آن‌ها نسبت به این تغییر مقاومت نشان دادند و تغییر نیافتند، دچار انقراض شدند. یکی از این تغییرات که کسب‌وکارهای حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، تغییر در مدل کسب‌وکاری آن‌ها است؛ اگرچه بسیاری از کسب‌وکارهای ازدست‌رفته به این موضوع باور دارند که باید در فعالیت‌های سازمانی تغییراتی ایجاد کنند اما عمل به ایجاد تغییر و سازگاری با محیط خارجی اصلاً راحت نیست؛ بزرگ‌ترین برندهای دنیا مانند نوکیا، کداک و... ورشکست شدند؛ چون‌ با تغییر محیط خارجی، جامعه، سبک زندگی و... سازگار نبودند و به این تغییرات پاسخ مناسبی ندادند. برندی مانند کداک چون‌ به شکل سنتی قصد مدیریت خود را داشت از صحنه بازار محو شد. دنیا تغییر کرده بود و به سمت دیجیتال شدن پیش رفته بود و نیاز مخاطبان تغییر کرده بود اما این شرکت دیگر پاسخگوی نیاز‌های مخاطبانش نبود؛ این در حالی است که یکی از مثال های موفق از تغییر مدل کسب و کار در سطح جهانی، گوگل است؛ این شرکت در سال ۲۰۰۳ بود که برنامه  AdWords خود را به بازار معرفی کرد که این برنامه به کسب و کارها اجازه می‌داد تا برای افراد و شرکت‌هایی که در  Google.com به جستجو می‌پردازند تبلیغات انجام دهند. در گوگل ادورز با معرفی کلمات کلیدی به گوگل، در ازای کلیک روی نتیجه مربوط به برند که توسط گوگل در صفحه اول نمایش داده می شود هزینه ای را بر پایه سیستم بیدینگ به گوگل پرداخت می شود. این مدل کسب و کاری توانست گوگل را به یکی از غول های تبلیغات تبدیل کنند؛ به صورتی که طبق گزارش SEC، این شرکت 21 میلیارد دلار درآمد زایی داشت. در حال حاضر نیز بخش اعظمی از درآمد گوگل را مدل کسب و کاری گوگل ادورز به دست می‌آورد. در این مطلب قصد داریم به یکی از تغییرات اثرگذار در فعالیت‌های کسب‌وکارها بپردازیم و به این موضوع اشاره کنیم که تغییر در مدل کسب‌وکار تا چه اندازه می‌تواند در فعالیت‌های سازمانی بهبود حاصل کند.
تعریف مشترک
قبل از هر تغییری، کسب‌وکارها باید به تعریف مشترک و جامعی از مدل کسب‌وکاری خود دست پیدا کنند. برخی از صاحب نظران حوزه کسب‌وکار بر این باورند که مدل کسب‌وکار، توصیفی از نحوه فعالیت شرکت‌ها است و این مدل توصیفی را از منطق یک سیستم تجاری برای ایجاد ارزش می‌دانند. معمولاً Business Model ها با چند هدف تغییر می‌کنند؛ به عنوان نمونه در برخی از سازمان‌ها نیاز است که یک Business Model برای اولین بار با فکر و ایده‌ای نوآورانه طراحی شود و یا یک Business Model قدیمی مجدد احیاء شود. البته برخی از سازمان‌ها نیز یک Business Model را به صورت کامل برای شغل دیگر و یا کشوری دیگر مورد استفاده قرار می‌دهند. با توجه به تعاریف و اهدافی که ذکر شد، کسب‌وکارهای مختلف که قصد تغییر در مدل کسب‌وکاری خود را دارند باید مراحل زیر را طی کنند.
شناسایی و مستند کردن مدل کسب‌وکار فعلی سازمان
پس از رسیدن سازمان به تعریف مشترک و تعیین هدف از تغییر مدل کسب‌وکار، سازمان‌ها باید بر اساس این تعاریف، مدل کسب و کار خود را استخراج کنند؛ به این معنا که در ابتدا Business Model  را شناسایی کرده و سپس آن را مستند کنند؛ به عنوان نمونه برخی از سازمان ها به صورت B2B فعالیت‌های خود را پیش می‌برند اما با بر اساس تغییرات بازار، قصد تعریف مزیت رقابتی را برای خود با ارائه محصولات B2C دارند؛ این موضوع باعث می‌شود که سازمان مدل کسب‌وکاری خود را تغییر دهد و یا محصولاتی را با مدل کسب‌وکاری جدید به بازار عرضه کند. با توجه به مواردی که مطرح شد، اولین گام برای رسیدن به مدل کسب‌وکاری جدید، شناسایی و مستند کردن مدل کسب‌وکاری فعلی سازمان است.

در بخش بعدی این یادداشت به انتخاب بهترین راه‌حل برای تغییر مدل کسب و کار، شناسایی و تشخیص تأثیر به‌کارگیری مدل کسب‌وکاری انتخابی و به‌کارگیری راه‌حل و تغییر مدل کسب‌وکاری می پردازیم و ارزیابی و بهبود نتایج حاصل از تغییر مدل کسب و کار را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی

بنر تبلیغات کنار صفحه کنفرانس

 

مطالب مرتبط