تغییر پارادایم در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری!

     |   | 
تغییر پارادایم در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری!

مشتری نیوز: بدون شک این افزایش آگاهی در بین مخاطبان جامعه بود که باعث پیروزی دکتر حسن روحانی در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری شد؛ پیروزی که مدیون استفاده کاربران ایرانی از رسانه های اجتماعی بود. در انتخابات سال 1394 مجلس شورای اسلامی و خبرگان برای بار اول شبکه های اجتماعی توانستند نقش تأثیرگذاری در انتخابات داشته باشند؛ زمانی که تبلیغات سنتی جبهه اصولگرایان در خیابان‌های شهر غوغا می کرد، کاندیداهای اصلاح طلب توانستند از طریق رسانه های اجتماعی تکرار گر پیروزی قاطع خود در انتخابات باشند اما در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، جبهه اصولگرایان نیز از اهمیت رسانه های اجتماعی مطلع شدند و با راه اندازی کمپین های متعدد، حضور خود را در رسانه های اجتماعی تثبیت کردند. از این استقبال مبارزان انتخاباتی از رسانه های اجتماعی می توان تحت عنوان تغییر در پارادایم انتخاباتی یاد کرد. چون به جرئت می توان گفت که یکی از تفاوت های دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری با سایر دوره‌ها، فضای رسانه‌ها و گردش اطلاعات بود؛ به این معنا که جریان اطلاع رسانی در اختیار رسانه های اجتماعی قرار گرفت و این موضوع افزایش آگاهی را برای مخاطبان ایرانی به همراه آورد.

نقطه عطف انتخابات ریاست جمهوری

در این تغییر پارادایم، استفاده از رسانه های اجتماعی نقطه عطف قرارگرفته بود و تأثیرات آن در جامعه به‌اندازه‌ای جدی بود که در هفته‌های اول تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری، خیلی پوستر و تراکتی از این کاندیداها در خیابان‌های شهر به چشم نمی‌خورد و حتی برخی از کاربران رسانه های اجتماعی با جای خالی تبلیغات چاپی عکس یادگاری می‌گرفتند و آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می کردند اما از آن طرف در شبکه‌های اجتماعی لحظه‌به‌لحظه غوغایی به پا بود که فرصت رصد همه اخبار و تحلیل را از کاربران رسانه های اجتماعی گرفته بود. هنگامی که در سخنرانی‌ها و مناظرات هر ادعایی مطرح می شد، در آن واحد مخاطبان شبکه های اجتماعی در مورد آن اظهار نظر می کردند؛ این موضوع تا اندازه ای جدی بود که حتی در هنگام مناظره‌ها، برخی از هشتگ ها ترندهای دوم و سوم تویتر می‌شدند.

آمارها چه می‌گوید؟

بر اساس آمار شورای عالی فضای مجازی، بیش از 45 میلیون نفر با ضریب 96 درصد در ایران از گوشی های هوشمند استفاده می کنند؛ این در حالی است که در سال 1392 تنها دو میلیون گوشی هوشمند در ایران وجود داشت. از طرفی بر اساس آمارها، ضریب نفوذ اینترنت موبایل در کشور بیش از 40 درصد است. این آمارها نشان می دهد که طی چند سال گذشته گوشی های هوشمند تا چه اندازه در بازار ایران همه گیر شده اند و کاربران این گوشی های هوشمند دسترسی مناسبی به فضای دیجیتال پیدا کرده اند؛ این موضوع رشد رسانه های اجتماعی را در ایران به همراه داشته که باعث تأثیرگذاری بی‌بدیل آنها شده است.

هر شهروند یک رسانه

یکی از رسانه های اجتماعی که در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری نیز نقش تأثیرگذاری داشت، تلگرام بود؛ بر اساس آمارها در حال حاضر بیش از 40 میلیون نفر از شبکه اجتماعی تلگرام استفاده می کنند و طبق همین آمارها 180 هزار کانال تلگرامی فعال برای کاربران ایرانی وجود دارد که در طول یک شبانه روز بیش از یک میلیون و دویست هزار محتوا در این کانال‌ها تولید می شود.
از طرفی دیگر رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام و واتس آپ نیز با استقبال کاربران ایرانی مواجه شده اند؛ طبق آمارها، واتس آپ 14 میلیون کاربر و اینستاگرام بین 12 تا 14 میلیون کاربر دارد و به صورت کلی نیز 30 میلیون نفر در ایران دستکم عضو یکی از شبکه های اجتماعی هستند. یکی از استفاده‌های کاندیداهای انتخاباتی از شبکه اجتماعی اینستاگرام، پخش زنده سخنرانی‌ها بود؛ این موضوع باعث شد تا کاربران شبکه های اجتماعی بتوانند به راحتی به تمامی سخنرانی‌های کاندیداها دسترسی داشته باشند و حتی در مورد آنها با استفاده از هشتگ های مختلف اظهار نظر کنند.
مجموعه این آمارها نشان از تأثیرگذاری رسانه های اجتماعی در ایران می دهند؛ این تأثیرگذاری در انتخابات باعث شد تا افراد دیگر صرفاً مخاطب رسانه‌ها نباشند بلکه به کاربران آنها تبدیل شوند؛ به این معنا که افراد قدرت این موضوع را پیدا کرده بودند که گزینش کنند در کدام رسانه حضور بیشتری داشته باشند و حتی برای کدام یک وقت بیشتری بگذارند. به صورت کلی رسانه های اجتماعی باعث شدند سواد رسانه‌ای افراد در انتخابات افزایش پیدا کند و هر شهروند تبدیل به یک رسانه شود.

رسانه های اجتماعی، تسهیل‌کننده رأی آوری کاندیداها

این واقعیت وجود دارد که رسانه‌های اجتماعی نقش تسهیل‌کننده‌ای در رأی آوری کاندیداها داشتند؛ هنگامی که افراد در معرض پیام های رسانه‌ها قرار می‌گرفتند، ممکن بود ذهن این افراد نسبت به این پیام‌ها واکنش نشان دهد؛ چون برخی پیام‌ها در تقسیم بندی ذهنی و باورهای درونی این افراد جای نداشت اما همین مسأله هنگامی که دائماً تکرار شد و ذهن افراد را در تیررس خود قرار داد، ناخودآگاه بر ذهن این افراد تأثیر گذاشت؛ به همین دلیل می توان این ادعا را مطرح کرد که رسانه های اجتماعی در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری نقش تسهیل‌کننده‌ای داشتند.

در پایان ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که برنده انتخابات ریاست جمهوری، افرادی بودند که توانستند به خوبی از شبکه های اجتماعی استفاده کنند و با تشخیص صحیح دروغ و راست از یکدیگر، بهترین انتخاب را اتخاذ کنند؛ از این تشخیص صحیح می توان به عنوان تغییر در پارادایم انتخاباتی یاد کرد. تغییری که نتیجه انتخابات را تحت الشعاع قرار داد و در آینده نیز فعالیت های فعالان سیاسی را دست خوش تغییراتی قرار خواهد داد.

 

 

ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی

بنر تبلیغات کنار صفحه کنفرانس

 

مطالب مرتبط