تکنولوژی شگفت انگیز و رؤیایی

     |   | 
تاریخ مقاله : ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ --- کد مقاله ۱۸۴
تکنولوژی شگفت انگیز و رؤیایی

این روزها، تکنولوژی جذاب واقعیت افزوده (AR) ، توجه بسیاری از رسانه ها را به خود جلب کرده است. در همه رسانه ها اعم از اینترنت و مجلات و روزنامه ها، سخن از این تکنولوژی شگفت انگیز است. بی دلیل نبوده است که شرکتهای بزرگی چون: Google و Microsoft درصدد ساخت عینکهایی جدید برای مشاهده این تکنولوژی برآمده اند! با این وجود، هنوز هم بسیاری از افراد درباره این موضوع اطلاعات چندان صحیحی ندارند و به اشتباه، تصورات نادرستی از این تکنولوژی را میان عموم مردم رواج می دهند.
به همین دلیل، لازم دیدیم که به برخی از این برداشت های نادرست، پایان دهیم و روشنی بخش ذهن شما، خوانندگان گرامی در این باره باشیم. امّا واقعیت افزوده چیست؟
واقعیت افزوده (AR)، یک تکنولوژی است که اطلاعات دیجیتال، اعم از عکس یا مدل دو بعدی و ویدئو را پوشش داده و با افزودن عناصر زمانی و مکانی، حالتی واقعی و سه بعدی به آنها می بخشد؛ به گونه ای که تصویری کاملاً ملموس از شیء یا هر عنصر دیگر در دسترس مشاهده کننده خواهد بود که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است. این تکنولوژی در حقیقت به تصاویر واقعی قابل مشاهده توسط شما، عنصری اضافه خواهد کرد و آن را به صورت سه بعدی به شما نمایش خواهد داد، و به همین دلیل واقعیت افزوده نام گرفته است. امروزه، AR، در صنایع و بخشهای بسیاری نظیر: علوم مهندسی، طراحی، تولید، معماری، پزشکی، بازاریابی و تبلیغات و ... استفاده می شود.

برخی اشتباهات و تصورات نادرست رایج درباره AR:
1-  واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی  (VR)، هر دو یک تکنولوژی هستند!!
یکی از اشتباهات رایج و بزرگ در این زمینه، یکسان تلقی شدن واقعیت افزوده با واقعیت مجازی است. واقعیت مجازی، در حقیقت تعامل و غرق شدن مخاطب در یک دنیای کاملاً ساختگی و مجازی می باشد و درست است که تمامی اشیاء و عناصر در این تکنولوژی به صورت کاملاً ملموس و سه بعدی در اختیار مخاطب قرار می گیرند؛ امّا واقعیت مجازی (VR) یک دنیای ساختگی است که با استفاده از ابزارهای کمکی نظیر عینکهای سه بعدی، قابل مشاهده است. در این دنیا، کاربر نمی تواند تفاوت واقعیت و عناصر مجازی را متوجه شود.
در مقابل، هدف AR، غرق کردن کابر در دنیای مجازی نیست! بلکه واقعیت افزوده، ترکیبی از دنیای واقعی و اطراف ما با برخی از عناصر مجازی و تکنولوژی سه بعدی است. مهمتر اینکه، AR با چشم غیرمسلح  نیز، قابل مشاهده است.

2-  AR، پدیده ای نوظهور است!!!
در حقیقت، سالهاست که از اختراع AR می گذرد! این تکنولوژی برای نخستین بار در سال 1990 در شرکت بوئینگ و توسط پژوهشگری به نام Tom Caudell، به وجود آمده است. Caudell و همکارانش به دنبال مدلی جایگزین، به جای نمودارها و ماکتهای گران قیمت هواپیما و قطعات آن بودند تا به راحتی در محیط کارخانه قابل استفاده باشند. آنها می خواستند این مدل ها را در اختیار کارگران کارخانه بوئینگ قرار دهند، تا با زوایا و نکات ریز طراحی هواپیما، به خوبی آشنا شوند. آنها به طراحی نرم افزاری که یک مدل کاغذی و دو بعدی را به مدلی ملموس و سه بعدی تبدیل کند، پرداختند و در این زمینه کاملاً موفق بودند.
با این حال، استفاده عمومی و صنعتی از این تکنولوژی تا به امروز با تأخیر مواجه بوده است. پیشرفت و همه گیر شدن AR، به لطف تکنولوژی های گوشی های هوشمند و تبلت ها صورت گرفته است. تکنولوژی هایی که با حسگرهای حساس خود در دوربین ها، به این تصاویر شگفت انگیز رنگ واقعیت بخشیده اند.

3-  هیچ فردی تا به حال از این تکنولوژی استفاده نکرده است!!!
اپلیکیشنهای کاربردی و متنوع AR، محبوبیت این تکنولوژی را صد چندان کرده اند. نه تنها افراد عادی به دلیل تصاویر باورنکردنی AR به استفاده از این تکنولوژی علاقه مند هستند؛ بلکه شرکتهای بزرگی چون: Coca-Cola، Siemens و L’Oreal و ... برای حل چالش های بازاریابی و فروش برندهای خود، به استفاده از آن روی آورده اند. آنها به این تکنولوژی به چشم ابزار تبلیغات و فروش می نگرند. برای نمونه Coca-Cola، فروش عمومی محصولات خود را به ابزار تبلیغاتی AR، مجهز کرده است؛ به این ترتیب مشتریان تصویر بهتری از نوشیدنی های این شرکت در قفسه های فروشگاهها، خواهند داشت. Siemens نیز به همین ترتیب عمل کرده است؛ این غول بزرگ آلمانی، از AR به عنوان یک شبیه ساز برای معرفی محصولات بزرگ و پیچیده خود در نمایشگاه ها استفاده می کند. کارشناسان این صنعت، پیش بینی می کنند که رشد AR در صنایع مختلف تا سال 2019 میلادی به بیش از 2.4 میلیارد دلار برسد. و این یعنی رشدی ده برابر سال 2014!

4-  استفاده از AR، کار چندان ساده ای نیست!!!
توسعه و گسترش روزافزون گوشی های همراه هوشمند، محبوبیت و فراگیری AR را به همراه داشته است. اپلیکیشن های موبایلی AR، برخلاف تصور عموم مردم، بسیار کاربردی، راحت و ساده هستند. شما برای استفاده از این تکنولوژی به هیچگونه سخت افزار یا ابزار مخصوصی نیاز ندارید. تنها کافی است به google play یا app store سر بزنید، این اپلیکیشن جذاب را دانلود کنید و از زیبایی های بصری آن لذت ببرید.

5-  شما تنها می توانید از متن یا تصویر برای این تکنولوژی استفاده نمایید!!!
همپوشانی متن و تصویر، تنها بخشی از امکانات این تکنولوژی جذاب است. شما می توانید از امکانات بیشتر و بهتر این تکنولوژی نیز استفاده کنید. AR این اجازه را به شما می دهد تا هر تصویر یا شیء را به محیط واقعی اطراف خود اضافه نمایید و ترکیب و هم نشینی آنها را با هم بررسی کنید. فرض کنید برای خرید مبلمان به فروشگاهی می روید، با گرفتن تصویر مبل مورد نظر، تصویر مبل و منزل خود را با هم ترکیب می کنید و هماهنگی آنها با سایر وسایل خود را می بینید. به این ترتیب به جای تصور ذهنی و یک خرید نادرست، یک تصویر شفاف و خریدی عاقلانه خواهید داشت.  به همین سادگی!

6-  درصورتی که بخواهید از مدل های سه بعدی استفاده کنید، اپلیکیشن موبایلی AR، به صورت کاملاً خودکار، آن را در اختیار شما می گذارد!!!
یک برنامه کاربردی مانند AR، به صورت خودکار تولید تصویر سه بعدی نمی کند! بلکه شما به عنوان کاربر، با دراختیار قرار دادن تصویر دو یا حتی سه بعدی به اپلیکیشن، می توانید از امکانات موجود در آن استفاده نمایید. شما باید خودتان خوراک اپلیکیشن خود را فراهم کنید. این اپلیکیشن، تنها وسیله ای برای واقع نمایی است.

7-  برای مشاهده AR، به عینک های مخصوص، نظیر آنچه شرکت  Google ساخته است، نیاز دارید!!!
امروزه سیستم عامل ها، گوشی های هوشمند و عینک های بسیاری هستند که از تکنولوژی AR پشتیبانی می کنند و شرکت های بزرگی نظیر: Facebook، Google و Microsoft به ساخت چنین ابزارهایی مشغول می باشند. امّا این را به خاطر بسپارید که شما مجبور به استفاده از این ابزارها نمی باشید. چراکه تکنولوژی AR با چشم غیرمسلح نیز قابل مشاهده است.
این روزها، استفاده از تبلت و گوشی های هوشمند برای تکنولوژی AR به رایج ترین و راحت ترین روش ممکن تبدیل شده است. دو مزیت عمده نسخه های موبایلی  ARدر قابلیت حمل آسان گوشی های موبایل و فراگیری آنها میان عموم جامعه است.

پس تا دیر نشده است، به سراغ گوشی های خود بروید، نسخه موبایلی AR  را دانلود کنید و از مشاهده این واقعیت های افزوده شده به دنیای واقعی خود، لذت ببرید.

 

ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی