فعاليت های وفادار سازی شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت زير ذره بين «مشتری»/ سـودآوری در گـرو وفـادار سـازی مشتـريان

     |   | 
فعاليت های وفادار سازی شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت زير ذره بين «مشتری»/ سـودآوری در گـرو وفـادار سـازی مشتـريان

مشتری نیوز: در حال حاضر 12 شرکت psp يا ارائه دهنده خدمات پرداخت در ايران وجود دارند. هر آن چيزی که درباره pos (پايانه هاي فروش) و کارت در بانکداري الکترونيک موجود است به اين 12 شرکت وابسته است. اين در حالي است که تعداد بانک های ايراني از اين 12 شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت بيشتر است و برخي از اين شرکت ها به چندين بانک سرويس مي دهد و همچنين برخي از بانک ها نيز با چند شرکت psp کار ميکنند و اصولاً سهامداري در شرکت هاي پرداخت نيز يکي از رويکردهاي بانک هاست. 
در شرايطي که شرکت هاي پرداخت نسبت به يکديگر مزيت خاصي ندارند، براي کسب و کارهايي که از pos استفاده مي کنند، هيچ فرقي نمي کند که از pos کدام شرکت پرداخت استفاده کنند؛ اين موضوع باعث شده کسبوکارها از چندين pos در فعاليت هاي روزانه خود استفاده کنند و شرکت هاي پرداخت نيز با خسارت هاي جدي در اين خصوص مواجه شوند. اين در حالي است که سرويس دهي لحظه اي pos ها باعث مي شود که کسب وکارها و يا حتي دارندگان کارت اعتباري استفاده از يک pos را در آن لحظه نسبت به ديگر pos ها ترجيح دهند.

نقش شاپرک در سيستم بانکداري کشور

به گزارش «مشتري» شاپرک جزئي از نظام بانکي کشور محسوب ميشود و سهامداران آن، بانکهاي کشور و بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران هستند. اين شرکت اعضايي دارد که آنها پس از طي مراحلي و کسب حداقلهاي تعيين شده به عضويت شاپرک در مي آيند و ميتوانند داخل اين شبکه فعاليت و نسبت به ارائه خدمات پرداخت اقدام کنند. شاپرک نقش نظارت و ارزيابي در شبکه پرداخت کشور را بر عهده دارد؛ به عبارت ديگر شاپرک چشم بانک مرکزي محسوب ميشود و عمليات پايش دائمي را روي اين شبکه انجام مي دهد. در اين ميان شاپرک ارتباط مؤثري با اعضاي اصلي اين شبکه يعني بانک ها و شرکتهاي ارائه دهنده خدمات پرداخت برقرار ميکند.

معرفي شرکتهاي ارائه دهنده خدمات پرداخت

در حالي که درخواست بسياري جهت اخذ مجوز PSP از طرف سازمانها و ارگانهاي مختلف وجود دارد، اما تنها 12 شرکت پرداخت در ايران مشغول به فعاليت هستند. اين شرکتها شامل به پرداخت ملت، مبنا کارت آريا، کارت اعتباري ايران کيش، فن آوا کارت، الکترونيک کارت دماوند، پرداخت الکترونيک پاسارگاد، تجارت الکترونيک پارسيان، پرداخت نوين آرين، پرداخت الکترونيک سامان، خدمات نوين داده ورزي سداد، سايان کارت و آسان پرداخت پرشين مي شوند.

کارکرد شرکت هاي ارائه دهنده خدمات پرداخت

بخشي از کارکرد psp ها به اين صورت است که مبالغي که از pos ها کشيده مي شود، به psp ها وصل مي شود و خود اين psp ها به سيستم شاپرک متصل هستند. براي انجام تراکنش ها به صورت برخط به کمک سوئيچ شاپرک نياز به زيرساخت شبکه است؛ به همين دليل تراکنش ها از پايانه فروش و سوئيچ شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت به سوئيچ شاپرک و از آنجا به سمت سوئيچ بانک صادرکننده روانه مي شود. تا اين مرحله تراکنش برخط انجام شده که نتيجه آن کسر مبلغ تراکنش از حساب دارنده کارت يا درج در صورت حساب دارنده کارت اعتباري است. در مرحله بعدي که نقش سامانه هاي ملي تسويه پررنگ ميشود، مبالغ به صورت يکجا و در فواصل زماني که طبق قرارداد شرکت ارائهدهنده خدمات پرداخت با پذيرنده مشخص شده است، محاسبه و به حساب پذيرنده واريز ميشود.

نتيجه اين عمليات به بدهکار يا بستانکار شدن بانکها نسبت به يکديگر منجر خواهد شد (بانکهاي صادرکننده و بانکهايي که حساب پذيرندگان در آنها تعريف شده اند)، در گام بعدي تسويه بين بانکي طبق روال هاي تعيين شده براي اين کار انجام مي گيرد. به صورت کلي بخشي از وظايف کليدي psp ها را قابليت فراهم کردن پلتفرم فني انواع درگاههاي پرداخت الکترونيک شامل پرداخت در نقطه فروش، پرداخت در درگاه اينترنتي و... است.

همچنين اين شرکت ها مديريت ريسک و پشتيباني کلاهبرداري در ابزارهاي پرداخت مشتريان را بر عهده دارند و پردازش پرداختها و اجرا و تکميل آنها بخشي از وظايف اين شرکتها است. از طرفي کمک به پذيرندگان از طريق اصلاح و گزارش گيري پرداخت ها نيز جز وظايف کليدي اين شرکتها محسوب ميشود.

سودآوري شرکتهاي ارائه دهنده خدمات پرداخت

 محل درآمد شرکتهاي ارائه دهنده خدمات پرداخت به اين صورت است که بر روي هر تراکنش مبلغي را دريافت مي کنند و اين مبلغ را در حال حاضر بانک هاي ايراني پرداخت مي کنند؛ به عبارت ديگر هنگامي که فردي مبلغي را از pos ميکشد، بانک موظف است درصدي از اين مبلغ را با سقف معين، به psp ها پرداخت کند. از طرفي نوع ديگري از سودآوري شرکت هاي ارائه دهنده خدمات پرداخت به اين صورت است که اگر يکي از شرکتهاي پرداخت، تعداد بالايي pos داشته و داراي شبکه قوي باشد، خدمات خود را گرانتر به بانکها ارائه مي دهد.

مخاطب سرويس هاي شرکت هاي ارائه دهنده خدمات پرداخت

مخاطب سرويسهاي شرکتهاي ارائه دهنده خدمات پرداخت دو دسته هستند؛ دسته اول کسب وکارهايي هستند که دستگاه pos را از شرکتهاي پرداخت دريافت کرده اند و دريافت مبالغ خود را با استفاده از اين دستگاه ها در محل هاي فروش خود انجام مي دهند و دسته دوم مشتريان بانک ها هستند که کارت دارند و هنگام خريد با کشيدن کارت هاي خود روي دستگاه pos عمليات خريد خود را انجام مي دهند.

قرعه کشي يا برنامه وفاداري؟

رقابت شرکت هاي پرداخت براي کسب سهم بيشتري از بازار تراکنش باعث شده تا آنها اقدام به راه اندازي قرعه کشي هاي مختلف کنند. قرعه کشي ها يکي از شايعترين مدلهاي ايجاد انگيزه در بين استفاده کنندگان از pos است که شرکت هاي پرداخت به صورت دوره اي آن را برگزار ميکنند اما در اين ميان شرکت هاي پرداخت به برنامه هاي وفاداري به درستي توجه نکرده اند؛ به اين معني که برنامه هاي وفاداري دارنده کارت اعتباري و پذيرندگان pos را مجاب کنند که در زمان انجام عمليات خريد، اصرار به استفاده از پذيرنده خاصي کنند. از طرفي مدل هاي قرعه کشي اين شرکت ها بر پايه امتياز است؛ يعني افرادي که بتوانند امتيازات بيشتري را کسب کنند، شانس برنده شدن بالاتري در قرعه کشي دارند.

نگاهي به باشگاه مشتريان شرکتهاي ارائه دهنده خدمات پرداخت

شرکت هاي ارائه دهنده خدمات پرداخت نيز مانند هر کسب وکاري نيازمند داشتن باشگاه مشتريان و فعاليت هاي وفادار سازي مشتريان هستند. اين شرکتها در راستاي ايجاد ارتباط با افراد يا سازمان ها جهت ارائه خدمات و سرويس ها فعاليتهاي وفاداري خود را پيش مي برند؛ به عبارت ديگر اين شرکت ها از طريق تعاملات منظم و مستقيم با مشتريان خود درصدد افزايش وفاداري آنها هستند و در تلاش اند رابطه عميق و عاطفي را با مشتريان برقرار کنند.
برخي از شرکتهاي ارائه دهنده خدمات پرداخت سيستم
باشگاه مشتريان را براي خود پياده سازي کرده اند که در ادامه به سيستم باشگاه مشتريان پرداخت الکترونيک پاسارگاد و باشگاه وفاداري پرداخت نوين اشاره خواهد شد.

باشگاه مشتريان شرکت پرداخت الکترونيک پاسارگاد

باشگاه مشتريان شرکت پرداخت الکترونيک پاسارگاد مبتني بر امتياز است و اعضاي باشگاه مشتريان اين شرکت به سه گروه اصلي زرين، سيمين و بلورين تقسيم ميشوند. اين در حالي است که هر يک از گروهها نيز داراي دو بخش تک ستاره و دو ستاره تقسيم مي شوند.

روش امتيازدهي

روش امتيازدهي در باشگاه مشتريان شرکت پرداخت الکترونيک پاسارگاد به اين صورت است که هر تراکنش خريد مساوي يا بيشتر از 200 هزار ريال با يک امتياز در باشگاه مشتريان همراه ميشود. اين در حالي است که به ازاي هر 200 هزار ريال مجموع تراکنشهاي خريد مساوي يا کمتر از 199, 999 ريال برابر يک امتياز است. از طرفي عملکرد اعضاي باشگاه به صورت ماهانه محاسبه ميشود و هر تراکنش پرداخت قبض يا خريد شارژ، تلفن همراه يک سوم امتياز محسوب ميشود. افراد و يا سازمانهايي که بين 30 تا 60 امتياز را کسب کنند، جز گروه تک ستاره بلورين و اگر بين 61 تا 90 امتياز را کسب کنند، جز گروه دو ستاره بلورين ميشوند. از طرفي اگر افراد و سازمانها بين 91 تا 150 امتياز را کسب کنند، جز گروه تک ستاره سيمين و اگر بين 151 تا 300 امتياز را کسب کنند، جز گروه دو ستاره سيمين محسوب ميشوند. در پايان نيز اگر اين افراد و سازمانها بين 300 تا 500 امتياز را کسب کنند، جز گروه تک ستاره زرين و اگر بالاتر از 500 امتياز را کسب کنند، جز گروه دو ستاره زرين ميشوند.

خدمات باشگاه

بخشي از خدمات باشگاه مشتريان شرکت پرداخت الکترونيک پاسارگاد شامل ارائه کليه خدمات پشتيباني دستگاه در کمترين زمان ممکن بر اساس رده باشگاهي، استفاده از خدمات جايگاه تشريفات فرودگاه امام خميني (CIP)، با تخفيف ويژه، استفاده از خدمات شرکت ايرانگردي مارکوپولو، استفاده از خدمات گروه غذايي قريشي و قرعه کشي ماهانه ميشود.

باشگاه وفاداري پرداخت نوين

شرکت پرداخت نوين نيز باشگاه مشتريان خود را بر اساس امتيازات پايهگذاري کرده است. اين شرکت در طرح جديد باشگاه مشتريان خود دو جشنواره برترينها و قرعهکشي فصلي را راه اندازي کرده است. در اين طرح جديد باشگاه وفاداري، پذيرندگان بر اساس امتياز عملکرد در چهار گروه نوين، برين، بهبود و جوانه تقسيم ميشوند و هر پذيرنده با افزايش ميزان تراکنشهاي خود، اين شانس را دارد که همزمان در دو جشنواره شرکت کرده و از چندين جايزه در طول اجراي طرح بهره مند شود.
در صورت حصول امتياز يکسان براي دو يا چند پذيرنده اولويت انتخاب برنده بر اساس تعداد تراکنش بيش از 20 هزار تومان، جمع مبلغ تراکنش بيشتر، امتياز تشويقي بيشتر و سابقه پذيرندگي است. از طرفي هر پذيرنده فقط ميتواند از يک گروه امتياز پايه و تشويقي (تعداد يا مبلغ تراکنش هرکدام بيشتر) بهره مند شود و مبناي تراکنشهاي مورد محاسبه بر اساس خريد، قبض و شارژ است. با توجه به رقابت شديدي که بين شرکتهاي ارائه دهنده خدمات پرداخت وجود دارد، شرکتهايي ميتوانند شبکه مشتريان خود را افزايش دهند و به همين ميزان با سودآوري مناسبي همراه شوند که بر روي فعاليتهاي وفاداري و
باشگاه مشتريان سرمايه گذاري هاي جدي را انجام دهند و در اين راستا برنامه ريزي هاي مناسبي را اتخاذ کرده باشند. داشتن تعداد بالايي pos در بازار و نگه داشتن مشتريان مستلزم فعاليتهاي مناسبي در حوزه وفاداري است که اين موضوع در نهايت ميتواند خدمات اين شرکتهاي ارائه دهنده پرداخت را نسب به ساير شرکتها گرانتر کند.

 

ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی