نگاهی به چگونگی 4E بازاریابی

     |   | 
نگاهی به چگونگی 4E بازاریابی

مشتری نیوز: اگرچه بسیاری از کسب‌وکارهای ایرانی حتی بر اساس 4F آمیخته بازاریابی نیز برای فعالیت‌های بازاریابی سازمان برنامه‌ریزی نکرده‌اند و با موشکافی در بین فعالیت‌های این شرکت‌ها شاهد نواقصی در آمیخته بازاریابی آن‌ها هستیم اما با این حال برندهای معتبر بین المللی نه تنها از 4P آمیخته بازاریابی گذر کرده‌اند بلکه در حال حاضر بر روی 4E سرمایه‌گذاری می‌کنند. این موضوع بهانه‌ای شد تا به اختصار به چگونگی 4E بپردازیم.

آموزش دهید

Educate  اولین E در 4E به شمار می‌رود که به این موضوع اشاره دارد که امروزه با رقابتی شدن بازارها و حضور برندهای رنگارنگ در بازار، مشتریان با گستره‌ای از محصولات مواجه هستند که در بیشتر مواقع در هنگام خرید نمی‌توانند انتخاب‌های درستی داشته باشند؛ به همین دلیل تمایل دارند که قبل از خرید درباره آن محصول بیشتر بدانند و به شناخت خوبی از برند و محصولات آن سازمان دست یابند؛ به همین دلیل برندهای معتبر بین المللی دست‌به‌کار می‌شوند و محصولاتشان را به مشتریان آموزش می‌دهند؛ انتخاب کانال‌های مختلف برای آموزش مشتریان بستگی به نوع کسب‌وکارها دارد.

سرگرم کنید

Entertain  به این موضوع اشاره دارد که مشتریان امروزه به سرگرمی علاقه زیادی دارند؛ این موضوع ناشی از کمبود وقت در زنگی مدرن است که دیگر افراد نمی‌توانند زمان مناسبی را برای تفریح و سرگرمی بگذارند؛ به همین دلیل برندهای معتبر بین المللی از این فرصت استفاده کرده و با ایجاد سرگرمی برای مشتریان خود، در تلاش هستند تا روابط اثر بخشی با مشتریان برقرار کنند.

همدلی کنید

Empathy به این موضوع اشاره دارد که امروزه افراد نیاز به همدلی بیشتری نسبت به گذشته دارند؛ مشتریان امروزی به ارزش‌های انسانی توجه بیشتری دارند و برندهایی که بر روی ارزش‌های انسانی سرمایه‌گذاری جدی داشته باشند، قطعاً با موفقیت بیشتری همراه خواهند بود. برنامه‌های وفاداری خواستگاه این موضوع هستند تا بتوانند در فرایند فروش با مشتریان ارتباطات اثر بخشی ایجاد کنند؛ از این طریق مشتریان به این باور می‌رسند که هدف برندها از فروش محصولات ایجاد یک ارتباط انسانی است.

درگیر کنید

Engage  نیز به این موضوع اشاره دارد که برای این که برندها بتوانند درگیری مناسبی با مشتریان خود ایجاد کنند، نیاز به توجه به عوامل بالا است. امروزه برندها با سرمایه گذاری در شبکه‌های اجتماعی در تلاش هستند تا ارتباطات اثر بخشی را با مشتریان ایجاد کنند. درگیری ایجاد کردن با مشتریان به این معنا است که برندها بتوانند در ذهن مشتریان درگیری با برند ایجاد کنند.

در پایان ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که کسب‌وکارهای ایرانی باید ابتدا 4P آمیخته بازاریابی خود را مورد بررسی دقیق قرار دهند؛ تحلیل و موشکافی از این موضوع از طریق تحقیقات بازار انجام می‌شود و سپس این برندها می‌تواند بر روی 4C و 4E سرمایه گذاری مناسبی انجام دهند.

ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی